Czy w dzisiejszych czasach perfumy są wyznacznikiem luksusu?

Perfumerie kuszą kolorowymi flakonikami perfum obok których ciężko przejść obojętnie. Aura luksusu roztaczająca się w największych perfumeriach, jednych przyciąga ze zdwojoną siłą, a drugich odstrasza. Znam wiele osób, które nie przekraczają progu perfumerii Sephora czy Douglas, ponieważ są przekonani, że zakupy robią tam jedynie osoby bardzo majętne. Czy faktycznie perfumy wciąż są towarem luksusowym, na który pozwolić mogą sobie wyłącznie nieliczni?

Jak było dawniej?

Dawniej na stosowanie perfum mogły pozwolić sobie jedynie najbardziej zamożne osoby. Rzymianie niezwykle cenili piękno zapachów. Perfumowali nie tylko swe ciała, ale także komnaty, a nawet konie i psy! Bogactwo zapachów dostępne było wyłącznie dla osób majętnych. Każdą kąpiel wieńczono rytuałem w postaci perfumowania swego ciała. Podobno poszczególne jego części perfumowano innym zapachem. Dlaczego bogatym tak bardzo zależało na intensywnym zapachu ciała, pomieszczeń i innych otaczających ich rzeczy? Prawda jest taka, że w ten sposób starano się zamaskować nieprzyjemną woń ciała. Z kąpieli nawet najzamożniejsze osoby korzystały dość rzadko,  w związku z czym podejmowano wszelkie próby stworzenia pozoru świeżości. Niestety praktykę maskowania nieprzyjemnego zapachu perfumami, ku niezadowoleniu większości społeczeństwa, niektóre osoby stosują do dziś. 🙂

Prawdziwy przełom – spadek cen perfum

Prawdziwa rewolucja w popularności wonnych substancji nastąpiła w XVIII w., kiedy w wyniku odkrycia procesu syntezy chemicznej koszty wytwarzania perfum uległy znacznemu obniżeniu. Poskutkowało to spadkiem cen perfum, a co za tym idzie zwiększeniem grona zainteresowanych ich kupnem. Perfumy stały się szeroko dostępne i szersze grono osób mogło pozwolić sobie na ich zakup.

Jak jest obecnie?

Obecnie istnieje szeroka gama zapachów i półki w perfumeriach uginają się od różnokolorowych flakoników. Perfumy stały się popularne, jednak te w skład których wchodzą nietypowe, rzadko spotykane składniki, wciąż przeznaczone są jedynie dla elity społeczeństwa. Perfumy luksusowe są jak dzieła sztuki na które stać tylko nielicznych. Perfum prawdziwie luksusowych nie znajdziemy w największych stacjonarnych perfumeriach. Należy szukać ich w perfumeriach niszowych. Połączenie ograniczonej dostępności produktu z wysoką jakością składników sprawia, że perfumy luksusowe pożądane są przez najbardziej zamożną część społeczeństwa. Nie ulega więc wątpliwości, że na taki olfaktoryczny luksus mogą pozwolić sobie tylko nieliczni.

Co zmieniło się na lepsze?

Nie ulega wątpliwości, że w ostatnich latach różnorodność zapachów dostępnych w perfumeriach i drogeriach jest przeogromna. Bez problemu możemy zaopatrzyć się w wybrany zapach w dowolnym przedziale cenowym. I najlepsze jest to, że piękny zapach wcale nie musi kosztować fortuny. Dziś na stosowanie perfum może pozwolić sobie niemalże każdy, kto ma na to ochotę. Ich wybór jest tak ogromny, że każdy zainteresowany z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Podsumowanie

W ostatnich latach wyraźnie zwiększyła się dostępność perfum oraz ich różnorodność. Wybór perfum jest tak szeroki, że czasem trudno zdecydować się na jeden konkretny zapach. Najdroższe perfumy o cennych składnikach wciąż stosowane są jedynie przez najbardziej zamożne osoby, ponieważ ich cena zwykle jest bardzo wysoka. Jednak obecnie perfum nie używa wyłącznie elita społeczeństwa. Używają ich praktycznie wszyscy. Jedni preferują zapachy droższe, inni zapachy tańsze, ale perfumy stały się dziś tak powszechnie znane i dostępne, że nie sposób wyobrazić sobie, że dawniej były luksusem tylko dla wybranych.

Wyobrażacie sobie obecnie świat bez perfum?