Kosmetyki sprzedawane w Polsce są toksyczne? Opublikowano listę 185 toksycznych produktów!

Pasta do zębów Colgate, dezodorant Rexona, krem Garnier czy szampon Head & Shoulders to tylko niektóre z produktów mających zawierać toksyczne i potencjalnie szkodliwe dla zdrowia substancje.

Kto stworzył listę?

Listę niebezpiecznych kosmetyków stworzyła organizacja konsumencka UFC Que Choisir. Na liście znalazło się aż 185 produktów znanych marek. Czarna lista zawiera najwięcej past do zębów, antyperspirantów, kremów, płynów do płukania ust oraz nawilżanych chusteczek dla dzieci.

Z czym wiąże się stosowanie produktów umieszczonych na liście?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez organizację UFC QUE Choisir stosowanie produktów umieszczonych na czarnej liście może wiązać się  powstaniem alergii, podrażnień, zaburzeń natury endokrynologicznej, a w niektórych przypadkach nawet z rozrostem komórek rakowych. Substancje szkodliwe dla ludzkiego organizmu wykryto w ponad 100 z badanych kosmetyków.

SZKODLIWE KOSMETYKI

Pełną listę 185 kosmetyków mogących zawierać szkodliwe substancje znajdziesz tutaj: KLIK

Jakie substancje wykryto w kosmetykach?

W 55 produktach wykryto metyloizotiazolinon odpowiadający za wywoływanie alergicznych reakcji skóry. W 44 kremach z filtrami UV odnaleziono metoksycynamonian etyloheksylu zaburzający produkcję estrogenu oraz funkcjonowania tarczycy. Duża część produktów zamieszczonych na liście zawiera parabeny znane z wywoływania alergii skórnych,  zaburzania gospodarki estrogenowej oraz zwiększania ryzyka zachorowania na raka piersi. W nawilżanych chusteczkach dla dzieci wykryto toksyczny fenoksyetanol, który w dużych ilościach może szkodliwie oddziaływać na wątrobę oraz układ rozrodczy.

Co na to producenci kosmetyków?

W odpowiedzi na listę UFC Que Choisir, przedstawiciele Francuskiego Stowarzyszenia Producentów Kosmetyków zagwarantowali, że sprzedawane kosmetyki są produkowane zgodnie z najbardziej restrykcyjnymi przepisami. Rzecznicy marki L’Oreal zapewniali natomiast, że wszelkie składniki stosowane w produkcji kosmetyków są poddawane rygorystycznym badaniom.

Oświadczenie Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego i jego członkowie zapewniają, że produkty kosmetyczne wprowadzane legalnie do obrotu na rynku całej Unii Europejskiej, w tym Polsce, są bezpieczne. Produkty te nie zawierają substancji toksycznych, których obecność w kosmetykach mogłaby zagrażać zdrowiu lub bezpieczeństwu konsumentów.

Każdy produkt kosmetyczny oraz wszystkie zawarte w produkcie składniki przed wprowadzeniem do obrotu poddawane są szczegółowej ocenie toksykologicznej i dermatologicznej. Substancje, których bezpieczeństwo budzi wątpliwości poddawane są na bieżąco dodatkowej ocenie toksykologicznej przez niezależny zespół doradczy Komisji Europejskiej złożony z toksykologów, alergologów, emidemiologów oraz ekspertów w dziedzinie oceny ryzyka.

Co na to organizacja UFC Que Choisir?

Olivier Andrault – odpowiedzialny za przygotowanie czarnej listy 185 potencjalnie niebezpiecznych produktów, stwierdził, że producenci kosmetyków byli już wielokrotnie ostrzegani przez toksykologów czy dermatologów. Niestety, szkodliwe praktyki stosowane w produkcji kosmetyków nadal nie zostały wykluczone. Olivier Andrault podkreśla, że UFC Que Choisir będzie naciskało na producentów i informowało konsumentów na całym świecie o zagrożeniach wynikających ze stosowania niektórych popularnych kosmetyków.

Apel francuskiej organizacji UFC Que Choisir

Francuska organizacja apeluje, by uważać na szkodliwe składniki kosmetyków, ponieważ są one obecne nie tylko w tańszych produktach, ale także w tych które uważamy za całkiem przyzwoite. Należy dokładnie czytać etykiety i sprawdzać skład kosmetyków. Jeżeli ktokolwiek zauważy szkodliwy składnik w danym produkcie, taką informację należy przekazać UFC Que Choisir w celu uzupełnienia danych.

Sprawdzacie etykiety kosmetyków i analizujecie ich skład? Na liście znajdują się używane przez Was kosmetyki?