Jak naprawić połamaną szminkę?

Prawdopodobnie większości z nas zdarzyło się zmasakrować pomadkę lub szminkę. Czasem zrobiłyśmy to same nieopatrznie upuszczając szminkę na podłogę, czasem zrobiła to za nas córeczka, pragnąca przetestować skarby mamy. Często zdarza się też, że w wyniku użytkowania szminka stała się płaska lub zaokrąglona i ciężko malować nią usta. W takiej sytuacji pojawia się podstawowe pytanie, czy taki kosmetyk nadaje się jedynie do wyrzucenia, czy może jesteśmy w stanie nadać mu w jakikolwiek sposób nowe życie. Sposobów na reanimację uszkodzonej szminki jest kilka.

Zamroź i użyj noża gdy chcesz zaostrzyć szminkę

W wyniku użytkowania szminka często traci swoją pierwotną ostrość, w wyniku czego trudniej jest nam wykonać precyzyjny makijaż. Aby przywrócić jej pierwotny kształt, należy umieścić ją na 10 minut w zamrażarce, a po tym czasie za pomocą ostrego noża ściąć pod ukosem niewielki jej fragment. Szminka będzie jak nowa.

Podgrzej i sklej szminkę gdy pękła na pół

Jeżeli szminka rozpadła się na dwie części, bardzo prostym i szybkim trikiem na przywrócenie jej pierwotnej formy będzie podgrzanie obu jej części  i sklejenie. Pod wpływem ciepła jej konsystencja powinna stać się miękka, co umożliwi połączenie obu części ze sobą. Gdy części szminki zostaną połączone, włóż szminkę na 10 minut do zamrażarki. Gdy jej konsystencja zastygnie, za pomocą chusteczki lub ręcznika papierowego możemy wyrównać brzegi szminki. Zabieg ten sprawi, że będzie ona wyglądała niemalże jak nowa.

Zrób z niej błyszczyk gdy nie ma dla niej innego ratunku

Jeżeli szminka rozpadła się na kilka kawałków, możemy zmienić jej formę i rozpuścić ją na łyżeczce nad świecą. W tym celu na łyżkę nakładamy niewielką ilość oleju kokosowego oraz fragmenty naszej szminki. Ciepło sprawi, że szminka i olej kokosowy rozpuszczą się, a my otrzymamy fantastyczny błyszczyk do ust.  Podczas rozpuszczania składników należy je delikatnie wymieszać za pomocą np. wykałaczki. Jeżeli macie w domu pusty słoiczek po kremie lub próbce, świetnie nada się on do przechowywania w nim nowo otrzymanego błyszczyka. Po przelaniu błyszczka do pojemniczka, należy schować go do zamrażarki i już po 10 minutach będziemy mogli cieszyć się nowym błyszczykiem.

Kiedy uszkodzona szminka nadaje się do wyrzucenia?

Jeżeli pomadka lub szminka została zgnieciona w taki sposób, że trzeba byłoby zdrapywać ją z podłogi lub innego podłoża wraz z zanieczyszczeniami, wtedy niestety mamy tylko jedno wyjście – pozbyć się jej. Jest to niezbędne z uwagi na nasze zdrowie. Używanie pomadki wymieszanej z różnego rodzaju zanieczyszczeniami nie byłoby ani komfortowe, ani zdrowe.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższe porady przydadzą się Wam, gdy Wasza szminka lub pomadka zostaną przez przypadek zmasakrowane. Pamiętajcie wtedy, że wyrzucenie kosmetyku do kosza nie zawsze musi być konieczne. Zawsze warto zastanowić się co można z daną rzeczą zrobić i w jaki sposób ją naprawić.

Zdarzyło się Wam kiedykolwiek połamać szminkę lub pomadkę? Wyrzuciłyście ją do kosza czy próbowałyście ratować?