Jak nauczyć się wykonywania makijażu?

Która z nas nie popełniała błędów wykonując makijaż jako nastolatka? Z własnego doświadczenia wiem, że nie da się nauczyć poprawnego wykonywania makijażu bez popełniania po drodze beznadziejnych i często rażących błędów. Chyba większość z nas doświadczyła tego na własnej skórze. Za ciemny odcień podkładu, kreska w nieodpowiednim miejscu albo róż nałożony jak u pajacyka… Brzmi znajomo? 🙂 Jak to mówią trening czyni mistrza. I aby nauczyć się perfekcyjnego make-upu trzeba czasem zbłądzić po drodze.  Sposobów nauki makijażu jest naprawdę sporo. Który z nich jest najskuteczniejszy? W przypadku każdej z nas sprawdzi się pewnie inny, ale warto poznać wszystkie z nich i wybrać ten, który w naszym przypadku będzie najlepszy.

Metoda prób i błędów

Większość kobiet poznaje techniki makijażu samodzielnie. Najwięcej błędów bez wątpienia pojawia się gdy stawiamy pierwsze makijażowe kroki jako nastolatka i nakładamy kosmetyki gdzie popadnie i jak popadnie. Czasem same szybko zauważamy, że przesadziłyśmy z nadmiarem podkładu czy ilością różu na policzkach, a czasem ktoś nam to uświadamia. Najważniejsze w tym wszystkim jednak jest, aby dostrzegać błędy i jak najszybciej je korygować.

Tutoriale dostępne w Internecie

Tutaj z pomocą przychodzą nam blogerki i youtuberki, które regularnie dostarczają porad i trików makijażowych w udostępnianych materiałach. I cały szkopuł w tym, aby odnaleźć te poradniki które dostarczą nam wartościowej wiedzy. Cenniejsza dla nas będzie lekcja makijażu udostępniona przez doświadczoną makijażystkę niż tutorial 11latki zgrywającej dorosłą znawczynię wizażu. Osób które tworzą genialne tutoriale w sieci jest naprawdę sporo. Wystarczy jedynie dokładnie poszukać, a później zostaje już praktykowanie wykonywania makijażu każdego dnia w celu nabrania wprawy.

Poradniki z księgarni

Na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej poradników zawierających porady dotyczące mniej lub bardziej zaawansowanych technik wykonywania makijażu. Zachęcają one kolorowymi ilustracjami z dokładnym opisem każdego kolejnego makijażowego kroku. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za poradnikami z YouTube, w których często zanim instruktorka przejdzie do omawiania makijażu, najpierw musi opowiedzieć historię swojego kota :) W poradnikach zwykle przedstawione są konkrety, a to cenię najbardziej. Inną sprawą jest, że makijaż zaprezentowany w książce nie odzwierciedli w 100% ludzkiej twarzy, która nie jest płaska jak kartka. Nawet jeśli wiedzę czerpiemy z poradników, praktyka na żywej osobie jest niezbędna i o tym należy pamiętać.

Wskazówki od mamy, siostry, kuzynki lub przyjaciółki

Czasem zdarza się, że nie mamy pojęcia jakich kosmetyków użyć i w jaki sposób je aplikować, ale świetnie radzą sobie z tym bliskie nam osoby. Może zwrócić się z poradą do mamy lub koleżanki która potrafi wykonać olśniewający makijaż? Warunkiem tutaj jest oczywiście to, aby dana osoba faktycznie miała wiedzę w tym temacie. Może przecież zdarzyć się, że ktoś bliski będzie chciał nam pomóc i doradzić, a czasem same chęci to za mało i po takich poradach możemy wyglądać jak własna karykatura 🙂

Indywidualna lekcja makijażu

Coraz większą popularnością cieszą się indywidualne lekcje makijażu udzielane przez doświadczone makijażystki. W ostatnim czasie oferta wielu makijażystek została poszerzona o tego typu lekcje, co wynika ze wzrostu świadomości kobiet na temat znaczenia makijażu w codziennym życiu. Kobiety potrzebują takiej wiedzy, ponieważ postrzeganie makijażu uległo zmianie w ostatnich latach. Nie wykonujemy go już jedynie od święta, a stał się on naszym codziennym rytuałem. Z ofertą indywidualnych lekcji makijażu wychodzą też znane perfumerie i marki. Makijażowe lekcje oferuje nam Douglas oraz Inglot. Zaletą takich lekcji jest bez wątpienia indywidualne podejście do konkretnej osoby i dobór makijażu odpowiedniego do jej typu urody oraz potrzeb skóry.

Szkolenia

Oferta szkoleń  z wykonywania makijażu jest bardzo bogata i możemy dopasować sobie odpowiadający nam tryb nauki. Szkoły makijażu oferują naukę zarówno w weekendy, w trybie dziennym oraz wieczorowym. W danej szkole możemy wybrać tematykę szkolenia, a później pozostaje nam już tylko chłonięcie wiedzy i szlifowanie umiejętności pod okiem fachowców. Jeżeli trafimy na wykwalifikowanego i zdolnego makijażystę potrafiącego przekazać nam swoją wiedzę, to może dać nam to solidny punkt zaczepienia do dalszej pracy nad precyzyjnym i prawidłowym wykonywaniem makijażu.

Zawodowy kurs wizażu

Jest to opcja dla kobiet pragnących zajmować się makijażem zawodowo. Jeżeli Waszą pasją jest makijaż i pragniecie szlifować swoje umiejętności pod okiem profesjonalistów z branży, to zawodowy kurs wizażu będzie dla Was strzałem w dziesiątkę. Wybór kursu prowadzonego przez cenionego makijażystę to porządna dawka wiedzy i prawdopodobnie najbardziej efektywny sposób nauki makijażu. Nikt nie wychwyci makijażowych błędów lepiej niż wykwalifikowany makijażysta. Na kursie Wasze pomyłki zostaną skorygowane w trybie natychmiastowym, tak by nie stały się nawykiem, który w późniejszym czasie będzie trudny do pozbycia się.

Praktyka i jeszcze raz praktyka

Złotą zasadą w nauce makijażu jest praktyka, a więc należy malować się, malować się i jeszcze raz malować. Tylko dzięki regularnej praktyce dojdziemy do wprawy. Nasza ręka przestanie drżeć przy rysowaniu kreski, a tusz widoczny będzie tylko na rzęsach, a nie na powiece. Droga którą wybierzemy zależy od naszych potrzeb i zaangażowania, ale bez wątpienia sztuka wykonywania pięknego makijażu, to umiejętność którą warto posiadać. Jak wiadomo naturalne piękno jest najcenniejsze, jednak gdy podkreślimy je w odpowiedni sposób, wtedy naprawdę poczujemy się pięknie i wyjątkowo. Bo przecież makijaż, to nie gruba warstwa podkładu czy zrobione na wampa oczy. Makijaż to podkreślenie tego, co w naszej twarzy najpiękniejsze, skorygowanie tego co może nie do końca jest idealne, ale może mieć swój urok, gdy o to odpowiednio zadbamy.

Ja wykonywania makijażu uczyłam się sama, podpatrując czasem poczynania dziewczyn z YouTube. Jestem strasznie ciekawa w jaki sposób Wy zgłębiałyście tajniki makijażu. Koniecznie dajcie znać w komentarzach jak wyglądały Wasze początki. 🙂