Co oznacza kod na perfumach?

Kod umieszczony na flakonie oraz kartoniku perfum, to numer seryjny służący do odczytywania daty produkcji perfum. Składa się on zazwyczaj z samych cyfr lub cyfr oraz liter. Numer seryjny umieszczany jest zwykle na spodzie flakonu, jednak zdarza się, że umieszczany jest na tylnej ścianie lub z boku flakonu. Oznaczenie serii, z której pochodzi dany flakon perfum może być wytłoczone bezpośrednio na flakoniku lub znajdować się na naklejce umieszczonej na spodzie flakonu. Każdy z producentów stosuje własny system numerowania flakonów.

Strony pomocne przy odkodowywaniu perfum

 http://www.dolce.pl/dataprodukcji/ 

 http://checkcosmetic.net/ 

Po wpisaniu numeru seryjnego pojawia się komunikat o nieodnalezieniu danych produktu

flakon perfum może pochodzić z edycji limitowanej – takie flakony mogą mieć inne oznaczenia (mogą różnić się także pojemnością,  wyglądem i opakowaniem zewnętrznym)

flakon perfum mógł zostać zakupiony w lotniskowej strefie wolnocłowej – takie flakony mogą mieć odmienne oznaczenia (zdarza się, że różnią się także pojemnością)

niektóre marki dość często zmieniają swoje numeracje – zabiegi takie spowodowane mogą być próbą utrudnienia „podróbkowiczom” zadania i chęcią uniemożliwienia im tworzenia podróbek łudząco przypominających oryginał. Każda wyprodukowana podróbka równoznaczna jest z brakiem zarobku danej marki. Producenci zmieniają numerację także w wyniku reformulacji perfum, gdy zmieniany jest przykładowo skład perfum. Wprowadzenie unowocześnionego modelu pociąga za sobą zmianę numeru seryjnego perfum. Powszechną praktyką stosowaną przez producentów jest także stosowanie tego samego kodu np. co 10 lat.

flakon perfum może być produktem nieoryginalnym – dotyczy to jedynie podróbek najsłabiej wykonanych. Podróbki „lepszego rodzaju” posiadają identyczny numer seryjny, jak ten umieszczony na produktach oryginalnych. Ponadto, należy pamiętać, że identyczny kod na perfumach i na kartoniku nie świadczy o oryginalności perfum. „Podróbkarze” niestety coraz lepiej podrabiają perfumy i coraz częściej można natrafić na egzemplarz z jednakowym kodem zarówno na flakonie, jak i na kartoniku.

Przykłady numerów seryjnych na flakonach perfum

numer seryjny3

numer seryjny5

numer seryjny4

numer seryjny 1

numer seryjny2

Co sugeruje data produkcji odczytana z numeru seryjnego

Możemy dowiedzieć się ile czasu dany egzemplarz prawdopodobnie „przeleżał” na sztucznie oświetlanej półce w perfumerii. Kupując perfumy zakładamy, że są nowe i świeże. Teoretycznie możemy zakupić perfumy których data ważności od momentu ich otwarcia wynosi np. 36 miesięcy (data ważności wynikająca ze znaku PAO), a które przeleżały na półce w perfumerii 15 lat.  Przy dacie ważności określonej za pomocą PAO nie mamy gwarancji, że kupiliśmy perfumy wyprodukowane stosunkowo niedawno. Tak więc możemy kupić perfumy których data ważności wynosi 36 miesięcy od ich pierwszego użycia, a tak naprawdę proces prowadzący do utraty właściwości perfum mógł rozpocząć się dużo wcześniej poprzez m.in. przechowywanie perfum w nieodpowiednich, szkodzących im warunkach. Warto więc sprawdzać kiedy perfumy zostały wyprodukowane, by mieć pewność, że kupujemy produkt nieskazitelnie nowy.