Czy podzielisz się swoimi włosami z chorymi na raka?

Liczba nowotworów w Polsce i na świecie rośnie – te fakty przerażają.  Jednak dopóki sami nie staniemy oko w oko z rakiem, nie za bardzo przykładamy do tych informacji uwagę. Taka wiadomość może spaść na kogokolwiek z nas lub na bliską nam osobę jak grom z jasnego nieba. I zwykle jedynym ratunkiem jest wtedy chemioterapia, w efekcie której tracimy włosy. Ktoś powiedziałby – czym jest utrata włosów wobec zagrożenia życia? Należy wiedzieć, że nie jest to nic przyjemnego, a wręcz coś, co sprawia, że czujemy się jeszcze gorzej z całą sytuacją i z sobą samym. Na szczęście istnieje sposób na to, aby poczuć się w tej przykrej sytuacji chociaż odrobinę lepiej. Z pomocą przychodzą perukarnie oferujące szeroki wybór peruk dla dorosłych i dla dzieci. Jednak, aby taka peruka powstała potrzebne są naturalne włosy pochodzące od przekazujących je w tym celu osób. Chciałabym przybliżyć Wam sposób w jaki odbywa się cały proces przekazywania włosów na perukę i pokazać, że tak naprawdę w prosty sposób może zrobić to każdy, kto ma długie włosy i chęć by komuś bezinteresownie pomóc.

Gdzie należy przekazać włosy?

Należy pamiętać, że każda organizacja posiada inna wymagania odnośnie długości i rodzaju ściętych włosów. Wymagana długość wynosi zwykle 25-30 cm i chcąc przekazać włosy, obowiązkowo należy sprawdzić jaka długość wymagana jest w organizacji do której zamierzamy przekazać włosy. Należy wiedzieć, że jedne organizacje przyjmują włosy farbowane, inne nie. Niektóre organizacje przyjmują wyłącznie włosy dziecięce, inne przyjmują wszystkie rodzaje włosów. Dlatego zawsze warto zapoznać się z wymaganiami wybranej organizacji przyjmującej włosy.

Najbardziej znane akcje przekazywania włosów

Na stronie internetowej każdej z tych fundacji znajdziecie szczegółowe wymogi odnośnie ścinania i przekazywania włosów na peruki. Znajdziecie tam również listy salonów współpracujących z fundacjami.

Akcja „Daj Włos!”

Wystarczy ściąć włosy według odpowiednich wskazówek i przesłać je wraz z danymi kontaktowymi na adres fundacji Rak’n’Roll . Włosy można przekazać również bezpośrednio w salonach firmy Rokoko Hair Company.

Akcja „Podziel się Dzieciństwem”

Akcja „Podziel się Dzieciństwem” skierowana jest do dzieci. Czy można wyobrazić sobie piękniejszą ideę niż pomoc dzieci – dzieciom? Włosy można przekazać osobiście lub przesłać je za pomocą poczty do Kliniki Włosów Hair LAB. Włosy można obciąć i przekazać także we współpracujących Salonach Expert L’Oreal Professionnel.


Akcja „Gest Przyjaźni”

Dzięki tej akcji wiele dzieci odzyskało uśmiech i pewność siebie. Obcięte włosy należy przesłać na adres Fundacji Przyjaźni WeGirls lub przekazać je w jednym z salonów wspierających działanie Fundacji.

 

Kto może przekazać włosy na perukę?

Włosy co do zasady może przekazać zarówno osoba dorosła, jak i dziecko. Jednak warto wiedzieć, że niektóre organizacje przyjmują wyłącznie włosy dziecięce. Warto sprawdzić takie informacje na stronie wybranej organizacji do której zamierzamy przekazać włosy. Płeć nie ma tutaj żadnego znaczenia. Najważniejszym wymogiem jest odpowiednia długość włosów. Musimy mieć na tyle długie włosy, by móc ściąć minimum 25 cm włosów. W przypadku niektórych organizacji wymagane jest ścięcie 30 cm włosów.

Dlaczego ścięte włosy muszą mieć minimum 25 cm?

Minimalna długość włosa, z którego perukarz jest w stanie utkać perukę to właśnie 25 cm. Długość mierzona jest na rozpuszczonych włosach. Krótsze włosy, ze względu na proces tkania peruki, nie mogą zostać wykorzystane.

Czy włosy muszą zostać ścięte w określony sposób?

Dokładnie zmierzone włosy zaplatane są w warkocze. Nie jest dozwolone przekazywanie włosów rozpuszczonych, ponieważ w czasie wysyłki prawdopodobnie zostałyby splątane. Jeśli włosy pomieszane są „nasada-końce” wtedy nie ma możliwości wykorzystania ich w procesie tworzenia peruki. Bardzo istotną kwestią jest, by ścinane włosy były suche. Nawet odrobinę wilgotne włosy zaplecione w warkocze pleśnieją podczas wysyłki i nie ma możliwości ich wykorzystania. Ważne jest także, by na włosy nie nakładać wcześniej żadnej odżywki, ponieważ mogłaby spowodować ona zmianę struktury włosa, zbytnie natłuszczenie lub przesuszenie włosów.

Czy można przekazać włosy farbowane?

Wszystko zależy od wymogów konkretnej organizacji przyjmującej ścięte włosy. Niektóre organizacje przyjmują wyłącznie włosy niefarbowane, inne natomiast przyjmują zarówno włosy farbowane, jak i niefarbowane.

Czy można przekazać kręcone włosy?

Można przekazać włosy kręcone naturalnie. Włosy po trwałej nie nadają się na peruki. Przed obcięciem kręcone włosy należy wyprostować i dopiero wtedy należy zmierzyć 25 cm, zapleść warkoczyki i je ściąć.

Czy można oddać dredy?

Włosy w dredach ulegają splątaniu i zniszczeniu, dlatego niestety nie ma możliwości ich odzyskania na potrzeby wykonania peruki.

Czy można zobaczyć perukę wykonaną z włosów, które przekazaliśmy?

Niestety nie ma możliwości śledzenia pasm od konkretnej osoby. Na jedną perukę potrzeba włosów od 5-10 osób w zależności od ich jakości. Włosy w trakcie segregacji łączone są w grupy o podobnym typie, o podobnej jakości, kolorze oraz długości.

Co ostatecznie dzieje się z włosami?

Z przekazanych włosów tworzone są peruki, które przekazywane są bezpłatnie osobom walczącym z rakiem. Celem podarowania takiej peruki choremu jest wsparcie go w codziennym funkcjonowaniu i wywołanie u niego lepszego samopoczucia.

Jak wygląda ścinanie włosów w praktyce?

Taką długość miały włosy mojej siostry przed ścięciem

1

Tak wygląda zaplatanie warkoczyków na włosach przed ich ścięciem

3

Część włosów już ścięta

4

Tak wyglądały włosy po ścięciu. Warkoczyki przygotowane do wysyłki 🙂

5

Podsumowanie

Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczkami długich włosów, byłoby wspaniałą rzeczą podzielenie się nimi z chorymi osobami. Jeżeli planujecie metamorfozę i ścięcie włosów z długich na krótkie, to jest to wspaniały moment, aby zrobić coś pięknego dla innych. Może przeszkadzają Wam zbyt długie włosy i chcecie je skrócić? Często ważne zmiany w życiu akcentujemy widocznym ścięciem włosów – może to ten czas? A może po prostu chcielibyście całkowicie bezinteresownie zrobić coś dobrego dla innych? Powodów może być wiele, ale jeżeli rozważacie ścięcie włosów, to proszę Was, zróbcie to w sposób piękny i  przydatny dla innej osoby. Dla Ciebie to tylko włosy, dla kogoś to nadzieja na normalny wygląd i być może sposób na wywołanie choćby niewielkiego uśmiechu na schorowanej twarzy.

Czy któraś z Was przekazała już kiedyś swoje włosy na perukę?