Prawidłowy demakijaż okolic oczu

Prawdopodobnie większości z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się zapomnieć o zmyciu makijażu przed snem. Pieczenie, szczypanie, łzawienie oczu – to tylko kilka skutków nieusunięcia makijażu z naszych powiek. Z pewnością są to sytuacje wyjątkowe, które na szczęście nie powtarzają się zbyt często. Jednak warto wiedzieć, że nieprecyzyjne usuwanie resztek makijażu jest rzeczą niezwykle powszechną, którą na sumieniu ma wiele kobiet. Jak powinno wyglądać prawidłowe usunięcie resztek makijażu z powiek? O czym należy pamiętać i czego unikać – o tym będzie dzisiejszy wpis.

Jak prawidłowo usunąć makijaż z okolic oczu?

Wybierz odpowiedni preparat do demakijażu

Na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków do demakijażu, które kuszą nazwami, składnikami i właściwościami. Który z nich wybrać, aby być zadowolonym? W największym uproszczeniu można powiedzieć, że produkty do demakijażu oczu to:

1. Tradycyjne kosmetyki do demakijażu

a) zwykłe (np. tradycyjny płyn do demakijażu, tonik) – produkty na bazie wody, które nie usuwają skutecznie kosmetyków wodoodpornych. Za ich pomocą usuniesz zwykłą mascarę, zwykły eyeliner i większość cieni do powiek.

b) dwufazowe (np. mleczko do demakijażu, płyn micelarny) – produkty na bazie wody i oleju, skutecznie usuwające kosmetyki wodoodporne. Zawarte w nich olejki skutecznie rozpuszczają kosmetyki, a składniki wodne łagodzą podrażnienia. Za ich pomocą usuniesz wodoodporną mascarę, wodoodporną kredkę do oczu, wodoodporny eyeliner oraz wodoodporne cienie do powiek.

2. Oleje naturalne (np. olej kokosowy, olej arganowy) – fantastycznie radzą sobie z usuwaniem makijażu, a do tego są produktami w 100% naturalnymi i zdrowymi.

3. Chusteczki do demakijażu – rozwiązanie wygodne i szybkie, jednak niepolecane przez dermatologów. Chusteczki nawilżane są detergentami, które z jednej strony rozpuszczają kosmetyk, a z drugiej pozostają na skórze. Zwykle zawierają substancje zapachowe i alkohol, które podrażniają, wysuszają skórę wokół oczu i przyspieszają jej starzenie. Chusteczki zwykle pakowane są w zbiorcze opakowania, sprzyjające rozwojowi bakterii i rozprzestrzenianiu ich w następstwie na twarzy. Chusteczki świetnie sprawdzają się w podróży, jednak nie zaleca się ich regularnego i codziennego stosowania.

Niedopuszczalne jest usuwanie makijażu jedynie za pomocą wody i mydła. Tradycyjne mydło bezlitośnie niszczy warstwę ochronną skóry, wysusza delikatną skórę okolic oczu, co przyczynia się do szybszego powstawania zmarszczek. Jest to rozwiązanie z pozoru najłatwiejsze, jednak takim sposobem w dłuższej perspektywie robimy sobie więcej szkody niż pożytku.

Usuń makijaż w prawidłowy sposób

Skóra na powiekach i wokół oczu jest niezwykle cienka i delikatna. Jej grubość to ok. 1/2 mm – dla porównania w innych partiach twarzy grubość skóry to nawet 2 mm. Najpopularniejszym błędem jest pocieranie skóry aż kosmetyk zostanie w całości usunięty. O zgrozo! Nieświadomie przyczyniamy się do powstawania zmarszczek pod oczami, z którymi później tak uparcie walczymy. Warto wiedzieć, że cienie, eyeliner i kredkę usuwamy ruchami poziomymi, a mascarę ruchami pionowymi.

Aby pozbyć się kosmetyków kolorowych z okolic oczu należy przyłożyć do powiek wacik nasączony kosmetykiem do demakijażu i poczekać kilkanaście sekund aż kolorowe kosmetyki zostaną rozpuszczone. Resztki makijażu zmywamy za pomocą wacika pamiętając o odpowiednim kierunku demakijażu. Zmywając cienie z górnej powieki przyjmijmy kierunek od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka. W ten sposób delikatnie masujemy skórę zgodnie z przebiegiem mięśnia okrężnego oka, zapobiegając powstawaniu zmarszczek. Resztki makijażu z dolnej powieki usuwamy w przeciwnym kierunku, czyli od zewnętrznego kącika oka ku wewnętrznemu.

Nieco inaczej sprawa przedstawia się w przypadku mascary. Tusz należy zmywać ruchami pionowymi (ruchem skierowanym w dół) . Pomocne będzie umieszczenie wacika lub chusteczki pod dolnymi rzęsami, aby uniknąć rozmazania mascary pod okiem. Jeżeli między rzęsami pozostały fragmenty tuszu, można usunąć je za pomocą nawilżonych patyczków kosmetycznych.

Zastosuj odpowiednią ilość preparatu do demakijażu

Zbyt duża ilość produktu do makijażu na waciku może przedostać się do oka i spowodować jego podrażnienie. Z kolei zbyt mała ilość preparatu utrudnia dokładne usunięcie makijażu. Jak znaleźć optymalne rozwiązanie i aplikować na wacik odpowiednią ilość preparatu? Jest to kwestia wprawy i wyczucia, która przy regularnym stosowaniu danego kosmetyku powinna pojawić się samoistnie. Jeżeli takiej wprawy nie mamy, warto nałożyć mniejszą ilość produktu do demakijażu i jeżeli taka ilość okaże się niewystarczająca, wtedy należy użyć kolejnego nasączonego preparatem wacika.

Dlaczego należy dokładnie oczyszczać okolice oczu?

1. Nieusunięcie makijażu może spowodować: podrażnienie, zaczerwienienie, pieczenie, szczypanie oraz opuchnięcie okolic oczu – nic przyjemnego ani ładnego.

2. Pozostawienie resztek kosmetyków kolorowych na powiece przyspiesza starzenie się skóry – pamiętajmy, że w cieniach do powiek jest dużo składników chemicznych, które najzwyczajniej w świecie są dla nas szkodliwe.

3. Źle oczyszczona skóra to bariera dla substancji odżywczych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych – co z tego, że nałożysz krem pod oczy jeśli w okolicach oczu pozostały resztki korektora? Szkoda pieniędzy, bo działanie takiego kremu bliskie będzie zeru.

4. Pozostawienie mascary na rzęsach na noc osłabia je i sprawia, że wypadają, stają się łamliwe i kruche – warto zainwestować w dobrą odżywkę do rzęs i to ją pozostawić na noc na rzęsach.

5. Pozostawienie mascary na rzęsach na noc sprawia, że jej drobne elementy w ciągu nocy kruszą się i przedostają do oczu – co może skutkować poważnym podrażnieniem oczu.

Podsumowanie

Demakijaż oczu jest najważniejszym i jednocześnie najtrudniejszym fragmentem całego demakijażu twarzy. Wydaje się sprawą oczywistą i obowiązkową, jednak wiele kobiet najzwyczajniej w świecie nie przykłada do niego zbyt dużej wagi. Demakijaż oczu nie może być utożsamiany z szorowaniem twarzy mydłem i wodą. Chyba wszystkie jak najdłużej chcemy być piękne i młode, a co najważniejsze zdrowe, dlatego pamiętajmy o precyzyjnym demakijażu oczu każdego dnia – nawet wtedy, kiedy jesteśmy totalnie wykończone i marzymy o jak najszybszym położeniu się do łóżka.

Jak wygląda Wasz demakijaż oczu? 🙂