Jakie są rodzaje nut zapachowych?

Perfumy są jak utwór muzyczny, w którym poszczególne nuty układają się w melodię. Tak jak w utworze muzycznym nuty tworzą kompletną i spójną całość, tak w kompozycji zapachowej poszczególne nuty zapachowe łączą się ze sobą by utworzyć wspólnie pachnące arcydzieło.

Czym są nuty zapachowe?

Nuty zapachowe to grupy substancji aromatycznych o różnej intensywności oraz o niejednakowym czasie uwalniania do powietrza. To dzięki nutom zapachowym możliwy jest rozwój zapachu na naszej skórze. Każda nuta zapachowa wyczuwalna jest w innym czasie, dlatego też zapach perfum inaczej pachnie w momencie psiknięcia, a inaczej po upływie kilku godzin. Zapachy są dynamiczne, rozwijają się wraz z uwalnianiem kolejnych nut zapachowych.

 3 rodzaje nut zapachowych występujące w większości perfum

Nuta głowy (Nuta górna)

Wyczuwalna jako pierwsza, w większości przypadków to ona decyduje o tym czy dany zapach przypadnie nam do gustu. Składa się z najszybciej ulatniających się składników. Wyczuwalna od kilkunastu minut do pół godziny.

Nuta serca (Nuta środkowa)

Jej obecność w kompozycji warunkuje harmonijne połączenie dwóch pozostałych nut. Wyczuwalna od dwóch do czterech godzin.

Nuta bazy/głębi (Nuta dolna)

Najcięższa nuta zapachowa w skład której wchodzą utrwalacze, czyli składniki nadające jej trwałości. To ona decyduje o długości utrzymywania się danego zapachu. Wyczuwalna od kilkunastu godzin do nawet kilku dni.

Zwracacie uwagę na poszczególne nuty zapachowe wybierając perfumy?