W jaki sposób należy przechowywać perfumy?

Każde perfumy mają określony termin ważności. Jednak odpowiedni sposób przechowywania naszego ulubionego zapachu możne znacznie wydłużyć faktyczny czas jego przydatności. Przy zachowaniu kilku prostych zasad, ulubione perfumy można użytkować przez kilkanaście, a niekiedy nawet kilkadziesiąt lat.

Idealne miejsce do przechowywania perfum

Pozbawione skoków temperatury

Wahania temperatury to największy wróg perfum. Łazienka, w której wiele osób przechowuje perfumy jest miejscem do tego zupełnie nieodpowiednim. Przechowywane w niej perfumy najszybciej tracą swe właściwości. W czasie kąpieli temperatura w łazience dość szybko wzrasta, a następnie równie szybko spada. Skoki temperatury skutecznie skracają termin przydatności perfum. Częstym błędem jest przechowywanie perfum w lodówce. Gdy każdego dnia wyjmujemy nasz ulubiony flakonik z lodówki, a po użyciu wkładamy go do niej z powrotem, perfumy poddane są nagłej zmianie temperatury, a przez to zapach szybciej traci swe pierwotne właściwości. Pamiętajmy, że miejsce w którym przechowujemy perfumy nie może być ani za ciepłe, ani za zimne. Obie skrajności są szkodliwe. Najlepsza jest stała temperatura pokojowa.

Suche

Perfumy nie lubią miejsc wilgotnych. Łazienka oraz kuchenna lodówka są najbardziej wilgotnymi miejscami w domu, dlatego bezwzględnie należy unikać przechowywania w nich perfum. Niektórzy pasjonaci przechowują perfumy tak jak wina, czyli w piwnicach, co także nie jest dobrym rozwiązaniem.

Zacienione

Naturalne promienie słoneczne, jak i sztuczne oświetlenie negatywnie wpływają na perfumy. Sztuczne oświetlenie na półkach w perfumeriach oraz wszelkie ekspozycje w nasłonecznionych witrynach sklepowych skracają termin przydatności perfum. Światło oddziałuje na związki zapachowe w perfumach, niszcząc je lub zamieniając na inne, dzięki czemu zapach perfum ulec może przeobrażeniu.

Zamknięte

Perfumy należy chronić przed dopływem powietrza. W przypadku perfum z atomizerem zadanie jest ułatwione, ponieważ bezpośredni dopływ powietrza jest znacznie utrudniony. Dodatkową zaporą przed powietrzem jest korek lub zatyczka. Trudniejsze jest ograniczenie dopływu powietrza w przypadku perfum pozbawionych atomizera, takich jak np. wody kolońskie. Są one szczególnie narażone na szybsze zepsucie, ponieważ każdy kontakt ze skórą, każde dotknięcie otworu flakonu palcami, skutkuje naniesieniem dodatkowych zanieczyszczeń, wpływających na przyspieszenie rozkładu perfum. Dobrym sposobem na przedłużenie żywotności perfum może okazać się dodatkowo przechowywanie perfum w kartoniku w którym zostały zakupione.

Najlepszym rozwiązaniem będzie przechowywanie perfum w:

★ zamykanej szafce

★ szufladzie

★ kuferku na perfumy

★ komodzie/toaletce/na półce – jeżeli zależy nam na wyeksponowaniu ulubionego flakonika perfum, który stanowić może przepiękną dekorację wnętrza.

Podsumowanie

Łazienka, w której większość osób przechowuje perfumy jest miejscem najbardziej przyspieszającym utratę ich właściwości. Wiem, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ flakonik perfum zawsze jest pod ręką gdy wychodzimy spod prysznica i ubieramy się. Jednak łazienka spełnia większość cech wpływających destrukcyjnie na perfumy. Przykładem niech będzie mój flakonik zapachu Calvin Klein Euphoria Blossom, który przez okres około roku przechowywałam na półce w łazience i po tym czasie stał się bardziej „pieprzny”. Nuta pieprzu stała się tak intensywna, że zapach zaczął mnie drażnić, nie jest już tak subtelny jak wcześniej. Teraz perfumy przechowuję w toaletce w sypialni i ich właściwości nie ulegają zmianie nawet po bardzo długim czasie. Teraz wiem, że warto zmienić miejsce przechowywania perfum na bardziej im sprzyjające, do czego zachęcam i Was.

W jaki sposób przechowujecie perfumy?